> ITA Tennis Homepage > Awards > ITA Award Winners > Past ITA Award Winners > 2004 ITA Award Winners - National Men and Women

2004 ITA MEN'S NATIONAL AWARDS

Division I

Division II

Division III

NAIA

JUCO

CA JUCO

Wilson/ITA Coach of the Year

Ron Smarr
Rice University

Tom Schrader
North Florida

Dave Schwarz
Middlebury (Vt.)

Mark Bohren
Azusa Pacific

Jaime Donjuan
Laredo

(Not a Wilson award in even years)

Scott Strange
Grossmont

ITA Assistant Coach of the Year

Shaheen Ladhani
Rice University

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

ITA/Arthur Ashe Award for Leadership & Sportsmanship

Lee Taylor Walker
University of Memphis

Eduardo Rincon
Valdosta State

Nick Barnes
Coe (Iowa)

Costin Corneanu
Embry-Riddle

Benjamin Harris
Oxford College

Yasuo Sakurai
Saddleback

ITA Player to Watch

Sam Warburg
Stanford University

Paulius Jurkenas
Univ. of West Florida

Nate Edmunds
Middlebury (Vt.)

Lars Dalberg
Vanguard

Darren Cobble
Cowley County CC

Juan Carlos Osorio
Ventura

John Van Nostrand Award

Nicholas Monroe
UNC Chapel Hill

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Rafael Osuna Memorial

William Barker
Rice University

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Ted A. Farnsworth/ITA Senior Player of the Year

Brian Wilson
Univ. Illinois/
Jeremy Wurtzman
Ohio State

Jan Krejci
Brigham Young University-Hawaii

Peter Taylor
Washington College (Md.)

Sven Plass
Berry College (Ga.)

*Player of the Year

Daniel Omana
Temple

*Player of the Year

Sam Gibbs
Fresno City

*Player of the Year

ITA Rookie of the Year

Alex Slovic
University of Washington

Stefan Dumitrescu
USC-Spartanburg

Matt Seeberger
UC-Santa Cruz

Travis Sandlant
Virginia Intermont

Alex Ortega
Laredo

Philipp Wulf
Grossmont

2004 ITA WOMEN'S NATIONAL AWARDS

Division I

Division II

Division III

NAIA

JUCO

CA JUCO

Wilson/ITA

Coach of the Year

Patty McCain
University of Washington

Simon Earnshaw
Armstrong Atlantic St.

Peter Burling
Denison

Terry Porter
Indiana Wesleyan

Patrick Catullo
Broward CC



Nikki Bonzoumet
Riverside CC

(Not a Wilson award in even years)

ITA Assistant Coach of the Year

Ramiro Azcui
University of Indiana

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

ITA Arthur Ashe Award for Leadership & Sportsmanship

Cortney Nagle
University of Oregon

Grace Wilhoite
Indianapolis

Betsy Mork
Pomona-Pitzer

Pei Yuin Keng
Lewis-Clark State


Sarah Reimer
Mesa Comm. College

Leah Becker
Orange Coast College

ITA Player to Watch

Alexis Gordon
University of Florida

Luisa Cowper
Armstrong Atlantic St.

Carina Alberelli
Emory

Olga Hlushchanka
Vanguard

Naika Piluso
Temple College

Amber Nonorgues
Porterville College

ITA Senior Player of the Year

Raquel Kops-Jones
University of California, Berkeley

Zsofia Golopencza
Armstrong Atlantic St.

Mary Ellen Gordon
Emory

Pei Yuin Keng
Lewis-Clark State

*Player of the Year

Tatyana Bula
Lee College

*Player of the Year

Justine Liberato
Chabot

*Player of the Year

ITA Rookie Player of the Year

Jelena Pandzic
Fresno State

Jing Jing Liu
Brigham Young University-Hawaii

Hayley Dittus
Trinity (Texas)

Linda Tempelfelde
Oklahoma Christian

Karine Ionesco
Broward CC

Gwen Renteria
College of the Sequoias

ITA/Cissie Leary Sportsmanship Award

Alicia Salas
Notre Dame

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Division I Only

Regional Winners:
Division I

Division II

Division III

Previous Years